CAMS Sertifika Programı

Türkiye’deki mali suçları önleme uzmanlarının, mesleki bilgilerini, becerilerini, mali suçları ve aklamayı tespit etme ve önleme üzerine olan deneyimlerini geliştirmelerinin yanı sıra, bir uyum kültürü oluşturmalarını ve sürdürmelerini sağlayacak olan CAMS® sertifika süreci devam ediyor.

İFE & ACAMS ve CAMS Sertifikası Hakkında

2001 yılında kurulan Karapara Aklamayı Önleme Sertifikalı Uzmanlar Birliği (ACAMS) ve 2010 yılında kurulan iFE İstanbul Finans Enstitüsü , CAMS Sertifikasını Türkiye’de vermek üzere ortak olmuşlardır.

İFE®, finansal okuryazarlık misyonu ile finans alanında profesyonel finans eğitimleri ile uluslararası yetkinliklerde insan kaynağının yetişmesi ve gelişmesine katkı sunmak amacı ile hizmet veren kurumdur.

ACAMS, karapara aklamayı önleme alanındaki profesyonellere yönelik önde gelen üyelik organizasyonudur. ACAMS’ın misyonu, dünya çapında karapara aklamanın ve diğer mali suçların tespiti ve önlenmesine adanmış kişilerin mesleki bilgi, beceri ve deneyimlerini ileri standartlarda geliştirmektir.

CAMS® , karapara aklama tespiti, önlenmesi ve uygulanmasında yetenek ve uzmanlık için titizlikle test uygulaması yapan uluslararası kabul görmüş bir sınavdır. Sınavı geçen her kişi, AML alanında bir otorite olarak belirtilen Sertifikalı Karapara Aklamayı Önleme Uzmanı (CAMS ® ) olur.

CAMS Sertifikası

 • Kurumunuzun AML alanında uzmanlık bilgisine sahip olduğunu gösterir.
 • CAMS, denetleyici , düzenleyici kurumlar ve finansal hizmetler sunanlar tarafından AML sertifikalarının bir ölçütü olarak kabul edilmektedir.
 • Kurumunuzun Karapara Aklama işlem riskinin en aza indirmesine yardımcı olabilir.
 • CAMS Sertifikası meslektaşlarınızın ortak bir AML bilgisini paylaşmalarını ve sürdürmelerini sağlar.
 • Çalışanlarınızın becerilerini yükseltir. Sertifika sınav hazırlığı süreci ve devamında sağlanan sürekli eğitim, çalışanlarınızın becerilerinin ve bilgisinin güncel kalmasını sağlar.
 • CAMS sertifikalı bir ekibe sahip olmak, AML programınıza büyük bir güvenilirlik kazandırır Böylece düzenleyici ve denetleyici kurumların gözünde pozitif etki yaratır.
 • CAMS Sertifikası mali suç tespit ve önleme tekniklerinin daha iyi anlaşılması yoluyla mesleki değerleri artırır.
 • Kurumunuzu karapara aklama tehditlerinden korumak ve finansal suç risklerini en aza indirmek için uzmanlık bilgisine sahip olurlar.

CAMS Sınavına Hazırlanma

CAMS sınavı kapsamlı bir hazırlık gerektirir. Ama biz, yolun her adımında sizlere yardımcı olmak için yanınızdayız. Sertifika hazırlık programlarımız size sınavlara uygun şekilde hazırlanmanız için gereken her şeyi sağlar.

CAMS e-öğrenme çevrimiçi kurs, kendi kendine tempolu bir öğrenme seçeneğidir. Çevrimiçi eğitim kursu size şunları sağlar:

 • Boş zamanlarınızda katılın, seyahatte, evde , işte.
 • Kursu bölümler halinde dinleyin ve gerektiğinde geri dönüp tekrar, gözden geçirin.
 • Ofisinizden veya evinizden giriş yapın.

CAMS sınıfiçi eğitimler , CAMS eğitmenleri tarafından verilen eğitimler sınava etkili bir hazırlanmayı sağlayacaktır. İFE Sınıf içi eğitimlerle CAMS sınavına hazırlık aşamanızı güçlendirecektir.

CAMS Eğitimine Nasıl Başlanır?

 1. Talebinizi cams@ife.com.tr'ye iletin.
 2. Tarafınıza gönderilecek formlar ile birlikte başvurunuzu oluşturun.
 3. Ödemenizi, başvuru formunuzu ve talep edilen belgelerinizi gönderin.
 4. Ödemenin ve belgelerin bize ulaşmasının ardından, tüm hazırlık materyallerinizi CAMS eLearning kursu ile birlikte bulacağınız ACAMS LMS’ye erişiminizi sağlayacağız.
 5. Başvurunuz onaylandıktan sonra size verilen Sınav Giriş Kodunu kullanarak dilediğiniz zaman belirlenecek sınav merkezlerinde (İstanbul-Ankara-İzmir) gireceğiniz sınav için hazırlıklarınızı yapın. (Sınav kodunuz 6 ay boyunca geçerli olacak ve altıncı ayın sonunda sınava girmeniz gerekmektedir)

CAMS Uygunluk Gereklilikleri ve ACAMS Üyeliği CAMS Sınavına katılmak

CAMS Sınavına girmek isteyen adaylar, 3 referans sağlamanın yanı sıra, karapara aklama karşıtlığı alanında eğitim, diğer mesleki belge ve mesleki tecrübeye dayalı en az 40 ön eleme kredisine sahip olmalıdır.

Aşağıdaki tablo sınav uygunluğuna ilişkin ACAMS kredi sistemini göstermektedir.

Ön Lisans 10 kredi
Lisans 20 kredi
Yüksek Lisans / Doktora / veya Eşdeğer
(Destekleyici belgeler sunulan bilgilerle eşleşmelidir.)
30 kredi
Mesleki Deneyim
(Her yıl, para aklamayla mücadele birimi (Uyum / Risk Yönetimi) veya bir finans kurumundaki ilgili görevlerde tam zamanlı deneyim. Mesleki deneyim 3 yılla sınırlıdır.)
10 kredi / yıl
Profesyonel Sertifika
(SMMM, CPA, , CFE, CPE, CIA, / AML, FINRA Serisi, vb
10 kredi / sertifika
ACCA Üyeliği
(Yeminli Mali Müşavir) ACCA
30 kredi
Seminer / Kurs
(Karapara aklamayı önleme ve / veya ilgili konularda konuyla ilgili bir kursa / seminere / web seminerine / konferansına / eğitim ve / veya eğitim oturumuna katılımSaat başına
1 kredi
Toplam Kredi Sayısı (en az 40 Kredi zorunludur)

CAMS Sınavı

CAMS sınavı 120 çoktan seçmeli ve çoktan seçmeli sorulardan oluşmakta ve sınav süresi 3.5 saattir. 120 sorudan 75 tanesinin doğru yanıtlanması gerekmektedir . (62,5% Geçer başarı). Yanlış / Doğru oranı olmadığı için bütün soruları tahmin etmenin herhangi bir riski yoktur.

CAMS Sınavı Ücretleri

Özel Kurumlar Kamu Kurumları
KDV Hariç KDV Dahil KDV Hariç KDV Dahil
CAMS Sınav Ücreti-Eğitim ve Çalışma Materyalleri $1.995,00 $2.394,00 $1.495,00 $1.794,00
ACAMS Üyelik (1 Yıllık) $345,00 $414,00 $245,00 $294,00
TOPLAM $2.340,00 $2.808,00 $1.740,00 $2.088,00
Sanal Sınıf Eğitimi $595,00 $714,00 $500,00 $600,00
Toplam Tutar (USD) $2.935,00 $3.522,00 $2.240,00 $2.688,00

(*) Ödemeler TCMB Döviz Alış Kuru karşılığı TL olarak yapılabilir.

(*) Ücretlere İFE AML Eğitimleri dahil değildir.